Kako Smanjiti Gasove Nakon Konzumacije Graha – Savjeti za Udobniji Obrok
Grah je omiljen obrok mnogih, a priprema se na različite načine, svaki pruža posebno gastronomsko iskustvo. Osim što je ukusan, grah ima značajan uticaj na zdravlje. Naime, grah sadrži malo masti i kalorija, bez obzira na sortu. Također, odličan je izvor bjelančevina, B vitamina, folne kiseline i vlakana koja snižavaju nivo holesterola. Svi ga mogu konzumirati jer ne sadrži gluten. Ako ste na dijeti, slobodno uživajte u jelima s grahom, jer ima vrlo malo kalorija i masti, a istovremeno tijelu pruža magnezijum i željezo. Nakon jela s grahom, neće vam nedostajati energije, a tijelu će pružiti i pravu antioksidativnu zaštitu.
Mnogi se možda oklijevaju prije pripreme graha, svjesni mogućnosti stvaranja plinova u tijelu koji mogu izazvati neugodnosti. Međutim, postoji nekoliko trikova koji mogu pomoći u tome. Dobro poznat savjet je da grah treba potopiti u vodu prije kuhanja, najmanje nekoliko sati. Prema starinskom triku, preporučuje se potopiti grah dan prije kuhanja i ostaviti ga u vodi preko noći.
Osim potapanja u vodi, još jedan trik kako spriječiti nadutost tokom kuhanja je dodavanje lovorovog lista, kima, majčine dušice, timijana ili đumbira u vodu. Svojstva ovih začina pomažu u sprečavanju stvaranja plinova u tijelu.
Također, činjenica je da slabo kuhani grah može uzrokovati više vjetrova. Da biste to spriječili, grah obavezno operite (čak i onaj iz konzerve) i kuhajte na laganoj vatri i dulje vrijeme, a ne na jačoj. Pranjem i potapanjem grah gubi šećere koji utiču na nadutost, odnosno kasnije nadimanje. Naime, kada taj šećer dođe do debelog crijeva, bakterija koja je odgovorna za njegovu obradu proizvodi neugodan miris plina koji će napustiti tijelo. Iskusni kuvari savjetuju da je grah dobro skuhan tek nakon što tri puta prokuha.
Izvor: recepti-i-zdravlje.info