Smatrajte hranu lijekom
Dom prehrane i prehrane
Jedite pozitivno
Recepti i više
Što je prehrana?
Kako prehrana utječe na zdravlje
Savjeti stručnjaka za zdravu prehranu
Dijetetske smjernice
Sigurnost hrane
Hrana kao lijek
Više resursa
U mnogim medicinskim sustavima, kao što su tradicionalna kineska medicina , ayurvedska medicina ili indijanska, hrana je uvijek bila važan način liječenja bolesti i održavanja zdravlja. Malo po malo sve više ‘tradicionalnih’ medicinskih ustanova i sredina prepoznaju legitimitet i važnost ovih pristupa.
Sve veći broj istraživanja daje dokaze o preventivnim ili ljekovitim svojstvima pojedinih namirnica, kao i o učincima ishrane i prehrane kao dijela cjelovitog pristupa zdravlju. Na primjer:
Češnjak se često koristi zbog svoje sposobnosti snižavanja kolesterola i triglicerida u serumu.
Zeleni čaj je dobar izvor antioksidansa, koji mogu zaštititi stanice, tkiva i stanične komponente od oštećenja takozvanim reaktivnim vrstama kisika.
Neka istraživanja pokazuju da bi đumbir mogao biti učinkovit lijek za mučninu.
Postoje mnoge druge biljke koje sadrže zaštitne spojeve koji sprječavaju bolesti poznate kao fitokemikalije. Često je važno jesti cijelu biljku, jer koža ili vanjska ljuska sadrži hranjive tvari i vlakna koja nude značajne zdravstvene prednosti.
Zašto jesti cjelovitu hranu?
Jedenje cijele biljke, uključujući kožu ili vanjske ljuske, može imati mnoge prednosti.
✔Vlakna su poznata kao korisna za održavanje stabilne razine šećera u krvi i sprječavanje inzulinske rezistencije, glavnog čimbenika pretilosti i dijabetesa tipa 2.
✔Ljuske koje se nalaze na žitaricama, poput pšenice i riže, sadrže hranjive elemente uključujući vitamine.
✔Kožice određenog voća i povrća sadrže antioksidanse i hranjive tvari u borbi protiv raka.
Preporuka za uključivanje cjelovitih namirnica u prehranu dobro sprječava stanja poput osteoporoze koja zahtijeva odgovarajuće zalihe vitamina i minerala u pravilnoj ravnoteži, posebno za žene koje počinju u ranoj tinejdžerskoj dobi.
Jedite iz svih grupa namirnica
Voće i povrće : Uključite od 5 do 13 porcija raznog voća i povrća dnevno. Porcija je jedan komad voća, ½ šalice povrća, 1 šalica zelene salate ili ½ šalice soka (odaberite sokove bez dodanog šećera ili kukuruznog sirupa).
Žitarice : povećajte unos cjelovitih žitarica i ograničite proizvode od rafiniranih žitarica. Kada birate proizvode od žitarica, pazite da na popisu sastojaka piše “cjelovito zrno”. Ako nije, nije cjelovito zrno.
Proteini : Uzmite dobru mješavinu proteina, životinjskih (osim ako ste vegetarijanci) i biljnih. Konzumiranje različitih proteina osigurat će vam da dobijete sve potrebne aminokiseline (građevni blokovi proteina).
Masti : uživajte u korisnim mastima. Dobivajte većinu masnoća iz biljaka i ribe, a zasićene životinjske masti svedite na minimum.
Izvor: takingcharge.csh.umn.edu