10 zanimljivih činjenica o hrani koje bi vas mogle iznenaditi
Jedanaestogodišnjak je slučajno izumio sladoled (smrznuti voćni štapić).
Godine 1905., 11-godišnji Frank Epperson ostavio je smjesu sode i vode u čaši preko noći. Smjesa se smrzla, što je onda pojeo, stvorivši novi desert.
Farmirani losos je prirodno bijele boje i zatim obojen u ružičastu boju.
Dok divlji losos prirodno postaje ružičast zbog velike količine kozica u njihovoj prehrani, farmirani losos se hrani drugačije. Da bi postigli tu ugodnu ružičastu boju, uzgajivači lososa dodaju karotenoide (biljne pigmente) u hranu ribama kako bi imitirali prirodnu boju divljeg lososa.
Pita od jabuka zapravo nije američka.
“Američka kao pita od jabuka” zapravo nije toliko američka. Pita je izmišljena u srednjovjekovnoj Engleskoj, dok je moderni recept za pitu od jabuka s rešetkastim koricama stvoren i usavršen od strane Nizozemaca.
Krumpiri mogu apsorbirati i reflektirati Wi-Fi signale.
Boeing je koristio krumpire kako bi testirao signale bežičnog interneta na novim avionima 2012. godine. Krumpiri, zbog visokog udjela vode i kemijskog sastava, mogu apsorbirati i reflektirati radio i bežične signale poput ljudi.
Crveni prehrambeni boja koja se koristi u Skittlesima napravljena je od kuhanih buba.
Karmin, također poznat kao karminska kiselina, česta je crvena prehrambena boja koja se može naći u Skittlesima i drugim slatkišima te čak ružama. Karminska kiselina se proizvodi od drobljenih leševa bube poznate kao Dactylopius coccus.
Svježe školjke su još uvijek žive kad ih jedete.
Velika je vjerojatnost da su svježe školjke još uvijek žive kada ih jedete. Neke vrste školjki mogu preživjeti izvan vode do dva tjedna, zbog čega se čuvaju pod posebno reguliranim uvjetima.
Svaka banana koju jedete je klon.
Iako postoji tisuće sorti banana diljem svijeta, uobičajeni žuti plodovi koje vidite u supermarketima su genetski klonovi sorte Cavendish.
Banane su tehnički bobičasti, dok jagode to nisu.
Banane, zajedno s krastavcima i kivijem, klasificirane su kao bobičasti, dok jagode, kupine i maline nisu. Ova klasifikacija ovisi o botaničkom definiranju ploda.
Prije nego što su bile domesticirane, kokoši su proizvodile tek oko desetak jaja godišnje.
Najproduktivnija kokoš koja je polagala jaja zabilježena je u Missouriju 1979. godine – položila je 371 jaje u jednoj godini, prema Guinnessovoj knjizi rekorda.
Azteci su koristili čokoladu kao valutu.
Azteci su, osim po ljubavi prema čokoladi, koristili i zrnca kakaa kao valutu. Pod njihovom vlašću, ljudi su mogli koristiti kakaoo za plaćanje poreza.
10 zanimljivih činjenica o hrani koje bi vas mogle iznenaditi
Izvor: business insider