10 odvratnih činjenica o hrani zbog kojih ćete preispitivati sve što jedete.
Kažu da će vas istina osloboditi, ali nakon što saznate ove uznemirujuće činjenice o hrani. Možda biste poželjeli da ste ostali pod velom blaženog neznanja – barem do poslije večere.
Od samljevenih crva koji vrebaju u vašoj konzerviranoj hrani do smeđe dabrove sluzi koja se koristi za aromatiziranje poslastica od vanilije. Sada pročitajte kpih je to 10 odvratnih činjenica…
Prosječna staklenka maslaca od kikirikija može sadržavati 4 ili više dlaka glodavaca.
Uprava za hranu i lijekove (FDA) to je potvrdila: tipična staklenka maslaca od kikirikija smije sadržavati jednu ili više dlaka glodavaca i prosječno 30 ili više fragmenata insekata na 100 grama. Prije nego što se smatra dovoljno nehigijenskim da predstavlja opasnost po zdravlje.
Aroma vanilije u nekim namirnicama dolazi od izlučevine dabra.
Neke od vaših omiljenih poslastica s okusom vanilije napravljene su od sastojka koji se zove “castoreum” (ponekad se naziva “prirodna aroma” na etiketama sastojaka). Dolazi iz mirisnih žlijezda ricinusa mužjaka ili ženke dabra – koje se nalaze kod njihove anuse .
Dok se kastoreum u svojoj ranoj povijesti uglavnom koristio kao lijek (Rimljanke su pogrešno vjerovale da bi udisanje njegovih para izazvalo pobačaj). Kastoreum se također koristio u parfemima i kao dodatak hrani od 20. stoljeća .
Mnogi gumeni bomboni prave se od svinjske kože, goveđih kostiju i goveđe kože.
Glavni sastojak vaših omiljenih gumenih bombona i klimavih deserta (kao što su neki pudinzi i žele) je želatina, gotovo bezbojan i bezukusan protein topiv u vodi koji se priprema od kolagena.
Evo cake: kao što francuski kuhar, nutricionist i pisac Alain Braux objašnjava u svojoj knjizi “GMO 101”, kolagen se zapravo ekstrahira iz kože, kostiju i vezivnog tkiva životinja, obično svinja i goveda.
Ako želite sami vidjeti mukotrpan proces, možete pogledati ovaj grafički video o tome kako se izrađuju želatinski slatkiši.
Smokve nisu voće, one su cvijeće, a u mnogim smokvama zarobljena je barem jedna mrtva osa.
Ono što proces oprašivanja smokava čini jedinstvenim jest to što ih je potrebno oprašiti iznutra prema van (a ne izvana prema unutra, kao kod pčela i običnog cvijeća). Tu dolazi insekt koji se zove smokvina osa. Ženke osa polažu svoje ličinke u muške smokve. Mi jedemo samo ženske smokve. Zatim umiru unutar smokve, oslanjajući se na svoje ženske bebe. One će se izbušiti iz muške smokve s njezinim peludom i nastaviti ciklus.
Ponekad ose zakažu paljenje i završe tako što pucaju unutar ženki smokve. One nisu izgrađene da se prilagode osinom reproduktivnom ciklusu, zbog čega tamo na kraju umiru.
Srećom, ženske smokve imaju enzim koji se zove “ficin” koji razgrađuje trup ose, pretvarajući ga u protein. Iako je istina da jedete ostatke ose kada jedete smokvu, osa je praktički neprepoznatljiva i nevjerojatno mala.
Konzervirane gljive mogu sadržavati crve.
Prema propisima FDA-e, konzervirane gljive smiju sadržavati ” više od 20 ili više crva bilo koje veličine na 100 grama ocijeđenih gljiva i proporcionalnu količinu tekućine”.
Prerađivači hrane koriste amonijak za ubijanje bakterija u niskokvalitetnoj govedini …
Amonijak — ta kemikalija jakog mirisa koja se nalazi u većini proizvoda za čišćenje vašeg kućanstva. Obično se koristi kao dodatak hrani, kao i kao antimikrobno sredstvo u mesnim proizvodima . FDA ga je smatrala sigurnim .
… a dobiveni proizvod, koji se često naziva “ružičasta sluz”, ponekad se koristi kao punilo u uobičajenim goveđim proizvodima.
Nakon što se meso obradi amonijevim hidroksidom, prolazi kroz aparat nalik na sito. Kako bi se dobio nemasni mesni proizvod.
FDA to naziva nemasnom govedinom fine teksture , ali zahvaljujući bivšem znanstveniku USDA Geraldu Zirnsteinu. Većina javnosti prepoznaje kemijski tretirani otpadno meso kao ” ružičastu sluz ” .
Prerađivači hrane dodaju ružičastu sluz određenoj mljevenoj govedini kako bi smanjili ukupni sadržaj masti.
Hrenovke mogu sadržavati tragove kose, kože, noktiju i različitog mesa.
Godine 2015. tvrtka pod nazivom Clear Labs objavila je neke uznemirujuće tvrdnje o hrenovkama. Naime, da je 2% pasa koje su testirali sadržavalo tragove ljudske DNK.
Naslovi su na kraju odbačeni kao pogrešni: ne, hrenovke ne sadrže skrivene komadiće ljudskog mesa.. To ih ne čini zdravim izborom. Utvrđeno je da testirani proizvodi sadrže tragove ljudske kose, kože i noktiju .
Što je još gore, 10% testiranih hrenovki koje su označene kao “vegetarijanske” sadržavalo je pravo meso.
Žele grah i drugi glazirani slatkiši obično su obloženi stvrdnutim izlučevinama insekata.
Shellac je obrađena i stvrdnuta smola koju izlučuje ženka kukca pod nazivom “Kerria lacca”. Može pronaći u Indiji i Tajlandu. Prehrambene korporacije otapaju stvrdnute pahuljice u etanolu i zatim ga koriste kao boju za kistić i prehrambenu glazuru za bombone (kao što su Whoppers i Jelly Beans ). Daju im lijep sjaj i duži rok trajanja.
Ako želite biti sigurni da je vaš slatkiš bez šelaka, zapamtite da se ponekad šelak opisuje kao “slastičarska glazura” ili ” aditiv u hrani broj E904 ” na etiketama hrane.
Crvena boja za hranu često se pravi od smrvljenih kukaca.
Kad god vidite popis sastojaka koji sadrži riječ “karmin” ili “prirodno crveno 4”, to znači crvenu prehrambenu boju koja se dobiva od samljevenih i kuhanih kukaca košenila , koji su vrsta buba.
Starbucks je obećao da će prestati koristiti ekstrakt košenile 2012. nakon što se saznalo da se taj sastojak nalazi u pićima. Kao što su njihova mješavina pića Jagode i Creme Frappuccino, ali drugi česti prekršitelji. Uključuju kečape, sirupe, umjetno meso rakova, mješavine za kolače od crvenog baršuna, sladolede, i jogurti.
10 odvratnih činjenica o hrani zbog kojih ćete preispitivati sve što jedete
Izvor: business insider